zdroj: pixabay.com
Rýma

Zadní rýma - jak ji vyléčit?

Veronika Tůmová
21.12.2017

Neumí se vaše dítko dostatečně vysmrkat, nebo jen neustále popotahuje a smrkat úplně zapomíná? Pak vás už určitě mnohokrát potrápily obavy ze zadní rýmy, což vůbec není příjemná záležitost.

Co je vlastně zadní rýma a v čem se liší od té běžné? Je to laické označení pro rýmu, kterou nejde vysmrkat, nejde tedy o rýmu tekoucí, kterou není problém dostat z nosu.

Co znamená pojem zadní rýma?

Jedná se o hustou rýmu, která se nachází v zadní části nosohltanu. Někdy se mohou vlivem jejího usazování a popotahování dovnitř přidat i tupé bolesti hlavy a nepříjemný tlak v dutinách. Pro řešení tohoto nepříjemného stavu je důležité naředění hlenů, které pak mohou lépe vyjít nosem ven. K tomu jsou vhodné bylinné směsi, vonné silice, inhalování i standardní medicína, vždy je však důležitý dostatečný příjem tekutin.

Zadní rýma - zánět nosohltanu a nosních dutin

Zadní rýma je v podstatě zánět nosohltanu nebo zánět vedlejších dutin nosních, na rozdíl od běžné tekoucí rýmy již smrkání nepomáhá a rýma nechce ven. Nosohltan je horní část hltanu, ve které jsou přítomny krční mandle. Vede odtud Eustachova trubice, která ústí do středního ucha. Zánět nosohltanu je časté onemocnění způsobené nachlazením, viry či bakteriemi.

Příznaky zadní rýmy

Tlak způsobený přítomností rýmy ve vedlejších dutinách, neschopnost vysmrkat hleny, přestože jejich přítomnost neustále pociťujeme. Tlak a bolesti hlavy jsou častým průvodním jevem zadní rýmy, někdy se může objevit také malátnost, podrážděnost a nechutenství.

Léčba zadní rýmy

Přes veškerou snahu moderní medicíny bohužel stále platí pravidlo, že rýma trvá bez doktora sedm dní a s doktorem týden. Přesto si můžeme určitými prostředky více či méně od rýmy pomoci. Základem léčby je v tomto případě naředění rýmy, aby bylo možné hlen vysmrkat, u malého dítěte pak snadněji vysát. Proto je vhodné podávat dostatek tekutin, zvlhčovat vzduch, proplachovat nos, někomu vyhovuje používat éterické oleje a aromalampu. K tomu je vhodný například eukalyptus, tymián, smrk, borovice a vonné citrusy.

Chirurgická léčba chronického zánětu vedlejších nosních dutin

Chirurgické řešení přichází na řadu teprve tehdy, když konzervativní léčba byla neúspěšná nebo v případě, že ucpání nosu nemůže být zvládnuto žádnými léky. Typ chirurgického výkonu je vždy volen podle konkrétního rozsahu onemocnění u individuálního pacienta. Dřívější časté výkony znamenaly zevní přístup nad obočím nebo pod dolním rtem. Dnes je nejčastějším výkonem funkční endoskopická endonazální operace (FESS), využívající přístup přes nosní dutinu za použití endoskopu. Za pomoci optického zařízení může operatér sledovat patologické změny ve vedlejších nosních dutinách a cíleně je odstranit. Bude-li operační výkon proveden v místním znecitlivění nebo v celkové anestezii záleží na metodách daného pracoviště a zdravotním stavu pacienta.

Zdroj: Latros-orl.cz, Ceskaordinace.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Zázvor pomáhá, ale může i ublížit!
Sezóna nachlazení udeřila, braňte se!

Další články

Halitóza - příčiny, řešení a prevence
Nemoci a léčba

Halitóza - příčiny, řešení a prevence

29.11.2017

Halitóza neboli nepříjemný zápach z úst může být závažným společenským problémem, stejně jako upozorněním organismu na určité změny nebo přímo nemoc. Může komplikovat váš osobní pr ...