zdroj: shutterstock.com
Nemoci a léčba

Užíváte často nosní kapky a spreje proti rýmě? Pozor na závislost!

Veronika Tůmová
08.03.2019

Češi jsou podle upozornění lékárníků závislí na nosních léčivých přípravcích. Pacienti je prý užívají nesprávně při běžných nachlazeních i alergiích. K vytvoření závislosti přitom stačí opravdu málo.

Pro mnohé jsou přitom nosní kapky či spreje něčím naprosto neškodným, určeným k léčbě banálních potíží. Pro jejich správné použití však existují zásady, které lidé opomíjejí a berou na lehkou váhu.

Kdy nejvíc hrozí vznik závislosti na nosních přípravcích?

Dochází k tomu samozřejmě na začátku roku a zhruba v prvních třech měsících, kdy se lidé potýkají s různými druhy nachlazení a v neposlední řadě také s chřipkovou epidemií. S jarem však přichází na řadu pylová sezóna a s tím období alergií. Nosní roztoky prodávané v různých formách jsou sice účinným pomocníkem, lékárníci však upozorňují na zvýšené riziko poměrně snadno vznikající závislosti. Taková závislost na léčebném přípravku může přinést výrazné zdravotní komplikace a při odvykání je většinou nutné vyhledat pomoc odborníka.

Senná rýma - příznaky, léčba a prevence

Proč vzniká závislost při užívání nosních kapek a sprejů, jak jí předejít a správný způsob aplikace

Ucpaný nos a nemožnost nádechu, to chce samozřejmě okamžité řešení. Nosní sprej či kapky přinášejí okamžitou úlevu, přesto je jejich užívání omezeno na krátkou dobu. Proč? Součástí nosních přípravků je totiž účinná látka, která snižuje otok sliznice, tím navozuje zlepšení průchodnosti nosních průduchů, ale i snížení sekrece. V případě nadměrného užívání způsobuje ovšem závislost, proto lékárníci při výdeji léků zdůrazňují, aby je pacienti rozhodně neužívali déle než po dobu jednoho týdne. Důležitý je také způsob aplikace - u nosních kapek se doporučuje poloha v leže a u nosních sprejů v sedě a ve stoje. Pacient si tak zajistí správné působení v nosní dutině.

Trápí vás zadní rýma?

Přírodní a bylinné nosní přípravky - šetrnější způsob léčby

V případě nutnosti delší léčby je vhodné po čase přistoupit na přípravky na přírodní bázi s mořskou solí či bylinnými extrakty, u nichž riziko vzniku závislosti nehrozí. Tyto zcela přírodní prostředky očišťují nosní sliznici, podporují její obranyschopnost a přispívají k rychlejší regeneraci. Jsou navíc skvělé a doporučované i jako prevence. V nabídce lékáren najdete mnoho produktů určených také speciálně pro děti. Solné roztoky lze navíc užívat bez obav i v těhotenství a v době kojení.

Zdroj: Lekarnici.cz, Drmax.cz

Foto: Shutterstock.com

Autor: Veronika Tůmová

Atopický ekzém a jeho zhoršení v zimě
Dětská onkologie a léčba mozkových nádorů

Další články

Jakou zeleninu si dopřát v zimě?
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Jakou zeleninu si dopřát v zimě?

18.02.2019

Samozřejmě tu naši, sezónní, protože pokud si budete vybírat právě takové druhy zeleniny, které se v danou dobu sklízí, jsou dobře uskladněné a pochází z našeho klimatu, budou mít ...