Sezóna nachlazení udeřila, braňte se!

Období chřipek a nachlazení je tady. Infekce na vás číhá za každým rohem, ubránit se jí není žádná legrace. Ucpaný a odřený nos, bolestivé polykání, nechutenství, slabost, že sotva dokážete zvednout hrnek s čajem. Také vám z této představy běhá mráz po zádech? Žádné strachy, poradíme vám, jak se se zdravotními neduhy sychravého počasí spolehlivě vypořádat.

Co je nachlazení?

Někteří zaměňují nachlazení za chřipku, proto si pojďme nejprve ujasnit, co je co. Nachlazení je infekční virové onemocnění horních cest dýchacích způsobené oslabením imunitního systému. Nastupuje postupně a jeho symptomy se v průběhu mění. Chřipka naopak udeří náhle, přičemž symptomy se na sebe nabalují. Teplota může být při nachlazení lehce zvýšená, ale na rozdíl od chřipky se nad 38 °C vyšplhá jen velice zřídka.

Mezi hlavní doprovodné příznaky nachlazení patří pálení v krku, vodnatá rýma, kýchání a ucpaný nos. Může se objevit i chrapot a kašel. Nachlazení je doprovázeno únavou, malátností a mírnou bolestí hlavy, která se objevuje většinou v souvislosti s rýmou. Trvá 7 až 10 dní, během prvních tří dnů je vysoce nakažlivé. Pokud se po uplynutí této doby zdravotní stav nezlepší, existuje možnost, že se k němu přidala bakteriální infekce. V tom případě navštivte lékaře kvůli nasazení antibiotik. K přenosu nákazy dochází jak vzduchem, tak fyzickým kontaktem. Stačí se tedy chvíli nacházet v jedné místnosti s nemocným a je to.

Prevence, o tu tady běží

30795-2_upr.jpg

Ačkoliv podzimní a zimní počasí na vznik nachlazení nemá přímý vliv, vlhko a chlad už ano. Oslabují imunitu, a činí tak organismus náchylnější k nemocem. Proto byste měli imunitu preventivně posilovat a nedat infekci žádnou šanci. Strategie je prostá:

1. Buďte v teple

Nenechte se zmást rozvernými slunečními paprsky, které i v tuto dobu občas prosvitnou skrze zamračená oblaka. Vždy dbejte na to, abyste byli teple oblečení a neprochladli. Stejně tak si ale dávejte pozor na náhlé změny teplot, pokud přecházíte z interiéru ven. Místnosti bývají často přetopené a teplotní šok nevěstí pro tělo nic dobrého.

2. Často si myjte ruce

Nepochybujeme o důkladnosti vaší hygieny, v chřipkové sezóně na ni však myslete ještě intenzivněji. Stačí si po příchodu domů a před každým jídlem důkladně mýt ruce teplou vodou alespoň po dobu 20 vteřin. Pro všechny případy je dobré nosit u sebe dezinfekci rukou.

3. Spěte

Jestli něco imunitu trhá na kusy, pak nedostatek spánku. Pokud si nedopřejete aspoň 7 až 8 hodin spánku denně, začne organismus slábnout, hůř se tedy brání virům i bakteriím a na nemoci je úplně jako magnet.

4. Bojujte stravou

Jezte zdravě! Dopřávejte si obiloviny jako oves či ječmen, které obsahují beta-glukany, látky, jež posilují imunitu a napomáhají tělu v boji s infekcí. Dalším nepřítelem nákazy je látka allicin. Ta působí jako přírodní antibiotikum a naleznete ji v cibuli nebo v česneku. Med zase působí antisepticky i dezinfekčně. Ve vašem jídelníčku by měl mít své zastoupení také vitamín C v podobě čerstvých citrusů.

30796-3_upr.jpg

5. Vyzbrojte se doplňky stravy

Během rizikového období se rozhodně vybavte doplňky stravy, které posilují imunitu. Ideálně v podobě homeopatik a přípravků na přírodní bázi, které vás obrní bez nežádoucích vedlejších účinků.

Pokud se však dostanete do úzkých a virus si k vám přeci jen najde cestičku, nezbývá než zahájit protiútok. Jakým způsobem? Přečtěte si, jak bojovat proti nachlazení rychle a efektivně!

Sezóna nachlazení udeřila, braňte se! patří do témat

Přidat příspěvek k tématu

* Povinné pole

Nachlazení patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Nachlazení

 • Sára 23.10.2017 18:10 Nachlazení

  Ahoj, zkoušela jsi oční kapky ze světlíku lékařského? A taky bych zkusila posilovat imunitu…

 • Lidka 16.10.2017 08:10 Nachlazení

  Ahoj všem, prosím o radu... Mě se alergie projevuje hlavně tím, že mi teče z očí... Co na to? Jaké…

 • Andy 25.09.2017 08:09 Nachlazení

  Souhlasím s Luďkem... Určitě si na alergologii zajdi, ať máš jistotu, které ty pypy ti dělají zle.…

 • Luděk 23.08.2017 10:08 Nachlazení

  Kapky jsou velmi dobrým řešením. Pokud zaberou, tak bych pak ještě zašel na alergologii, abych…

 • Romča 07.08.2017 20:08 Nachlazení

  Tak pokud ti rýma trvádlouho a třeba se i zhorsujev pritomnosti nejakych pylu anaopak zlepsuje,…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku