zdroj: pixabay.com
Alergie

Alergie na chlad: Když chlad pálí a svědí

Evžena Janovská
29.01.2020

Pod pojmem alergie si obvykle vybavíme pylovou či potravinovou alergii, případně alergii na prach apod. Alergie na chlad je pro některé lidi výmyslem. Bohužel opravdu existuje a dokáže nám pořádně znepříjemnit život.

Co je alergie na chlad a proč vzniká?

Alergie na chlad není klasickou alergií, nýbrž pseudoalergií. Zatímco klasická alergie je odpovědí imunitního systému na alergen, alergie na chlad je citlivost na fyzikální podnět, který nám chlad. Tímto podnětem je chlad, mráz nebo studená voda. Tyto fyzikální podněty působí jako přímé aktivátory vyplavování mediátorů, jako je například histamin u žírných buněk. Tyto látky mohou vyvolat projevy zvýšené reaktivity kůže, sliznic horních, středních i dolních dýchacích cest, očních spojivek.

Na vznik alergie na chlad má vliv současný způsob života. Naši předci trávili většinu času venku, zatímco v současné době trávíme většinu času v uzavřených místnostech. Vytváříme si jakési nepřirozené mikroklima, kde máme stabilní teplotu, vlhkost i světlo. Tělo si snadno zvykne na toto nepřirozené mikroklima a jeho obranné mechanismy zpohodlní. Mráz a chlad je považován za něco nepřirozeného, na co je nutné reagovat.

Jak se projevuje alergie na chlad?

Nejčastějším projevem alergie na chlad je chladová kopřivka (angioedém), která se vyskytuje ve čtyřech základních typech. Nejběžnější typ je idiopatická získaná kontaktní chladová kopřivka. Nejčastěji vzniká při teplotě kolem 0 °C, objevuje se po 20 až 30 minutách a ustupuje do 1 až 2 hodin. Kopřivkové pupeny či souvislá kopřivková ložiska se objevují v místech vystavených přímému působení chladu. Chlad může působit pomocí ledu, studené vody, chladného předmětu či studeného větru za chladného a vlhkého počasí.

Dalším typem chladové kopřivky je symptomatická chladová kopřivka. Jak její název napovídá, jedná se o doprovodný příznak některých chorob. Často provází infekční mononukleózu, objevuje se také při hematologických a autoimunitních chorobách, chronické lymfatické leukémii, hemolytické anémii, revmatoidní artritidě, streptokokových infekcí a dalších chorobách.

Zbylé dvě formy chladové kopřivky, reflexní (systémová) chladová kopřivka a familiární chladová kopřivka jsou vzácné. Reflexní chladová kopřivka se projevuje výsevem drobných svědivých pupenů, jejím vyvolavatelem je celkové působení chladu na tělo. Může jí provázet hypotenze. Familiární chladová kopřivka se projevuje brzy po narození, jejím vyvolávacím faktorem je pobyt venku za chladného počasí a následný návrat do teplé místnosti. Červená kopřivková ložiska působí pálivou bolest, která trvá 1 až 2 dny. Při silném chladu se může objevit celková reakce - provázená bolestmi hlavy, kloubů, svalů, horečkou a leukocytózou.

Mezi další projevy chladové alergie patří otoky, slzení, pálení sliznice, ucpaný nos, kýchání, dráždivý kašel, popraskaná kůže, někdy i ztráta citlivosti v prstech. Mohou se objevit také celkové příznaky - únava, bolesti hlavy, dýchací potíže, tachykardie, závratě. Při náhlém ochlazení může dojít ke kolapsu, rovněž se mohou objevit příznaky anafylaktického šoku.

Alergie na chlad nás může potrápit i v létě, stačí si dát zmrzlinu, napít se nějakého studeného nápoje nebo si jít zaplavat do studené vody.

Diagnostika a léčba chladové alergie

Diagnóza chladové alergie se stanoví na základě pečlivého rozboru anamnézy. Jejím potvrzením jsou chladové testy - led ve zkumavce, voda 10 °C po dobu 10 minut. Chladovou alergii odhalí také rozbor krve.

Základem léčby alergie na chlad je užívání antihistaminik. Neméně důležité je používání vhodných krémů, zejména v zimním období, vyhýbání se prudkým změnám teplot a ochrana nezakrytých míst, obličeje a rukou před mrazem a větrem. V případě celkové reakce ke slovu přichází adrenalin, kortikoidy, antihistaminika pro první pomoc, při dýchacích potížích se používají spreje na uvolnění průdušek. U symptomatické chladové kopřivky je nutné léčit základní onemocnění.

Velice důležité je vypěstovat si určitou odolnost organismu - přiměřeně se otužovat, nepřehánět to s oblečením , s vytápěním bytu a dopřávat si dostatek pohybu na čerstvém vzduchu.

Jak oblékat děti do chladného počasí?

Zdroj: Vitalia.cz, Proalergiky.cz, Ordinace.cz, Rehabilitace.info

Foto: Pixabay.com

Autor: Evžena Janovská

Jedličkův ústav a školy - nejstarší české zařízení pro děti s tělesným postižením
Chcete zhubnout? Zapomeňte na jednorázové diety

Další články